První vyšetření v angiologické ambulanci

 • Co si vzít na první návštěvu v angiologické ambulanci?

Kartičku zdravotní pojišťovny-každý pacient je povinen ze zákona prokázat platné pojištění (seznam smluvních zdravotních pojišťoven zde), jinak musí být považován za samoplátce a ošetřen dle aktuálního ceníku
Žádanku na vyšetření od ambulantního specialisty či praktického lékaře. Žádanka je podmínkou k provedení vyšetření.
Promyslete si nebo písemně připravte seznam aktuálně užívaných léků-včetně podpůrných přípravků, léků od bolesti, vitamínů včetně síly a dávkování. Čím přesněji budeme znát Vaši medikaci, tím lepší mohou být výsledky našeho společného snažení-tedy zlepšení Vašeho zdravotního stavu.
Připravte si nebo promyslete tak zvanou osobní anamnesu-tedy vše co jste až doposud stran Vašeho zdraví absolvovali (operace, úrazy, prodělané choroby, sledování v odborných ambulancích). Lékař se Vás bude na uvedené informace při vyšetření ptát a čím přesnější informace získá, tím lépe se může rozhodnout.
Vemte s sebou nálezy odborných specialistů u kterých jste sledováni. Řada z nich je nesmírně důležitá pro naše rozhodování.

Krevní odběry

 • Jak ve Vaší ambulanci fungují odběry?

Odběry jsou integrální součástí celé řady klinických vyšetření. Naší výhodou je, že spolupracujeme s kvalitní a prověřenou společnotí Synlab, která navíc po Brně provozuje odběrová místa.
 • Jak to vše funguje?

Jelikož region odkud k nám pacienti přijíždějí je poměrně velký. Snažíme se jim vyjít vstříc. Před plánovaným dalším vyšetřením obdržíte žádanku na laboratotní vyšetření a vy si můžete odběr zajistit na kterémkoliv odběrovém místě po Brně i okolí, kde vše zajistí kvalifikovaný perzonál. Výsledky jsou pak do našeho zařízení doručeny elektronicky. Můžete si tedy naplánovat návštěvu odběrového místa, které je nejblíže Vašeho bydliště, zaměstnání či školy a ušetřit tak čas. S sebou si, prosím, vemte žádanku, kterou od nás obdržíte a kartičku zdravotní pojišťovny.

Ultrazvukové vyšetření cév končetin

 Ve většině případů je součástí cévního vyšetření ultrazvukové vyšetření.

 • Jak vyšetření provádíme?

Ultrazvukovou lineární sondou po povrchu kůže snímáme signál a na obrazovce vidíme cévní svazky a okolní tkáň. K vyšetření je používán gel, který je bezbarvý a nezanechává stopy na kůži.
Příprava pacienta: Žádná, můžete přijít najezení a jedná se o nebolestivé vyšetření!

 • Co ultrazvukem zjistíme?

Při vyšetření žil zjistíme, zda jsou volně průchodné a v případě křečových žil, zde je vhodná operace, sklerotizace (ambulantní zákrok k ošetření drobných povrchových žil tzv. metliček) či pouze konzervativní terapie (léčba kompresivními punčochami, léky)
Při vyšetření tepen zjistíme, zda jsou končetiny dobře prokrvené. To znamená, že vyšetříme průchodnost tepen.
Délka trvání vyšetření: 20-30 minut

 • Budete mít nějaká omezení po vyšetření?

Žádná

Ultrazvukové vyšetření karotid a žil na krku

 • Jak vyšetření provádíme?

Ultrazvukovou lineární sondou po povrchu kůže na krkusnímáme signál a na obrazovce vidíme cévní svazek a okolní tkáň. K vyšetření je používán gel, který je bezbarvý a nezanechává stopy na kůži.
Příprava pacienta: Žádná, můžete přijít najezení a jedná se o nebolestivé vyšetření!

 • Co ultrazvukem zjistíme?

Při vyšetření karotid (tepen na krku, laicky tzv. krkavic) zjistíme jejich průchodnost. Jedná se o hlavní tepny důležité k prokrvení tepen v mozku.
Při vyšetření žil na krku zjistíme jejich průchodnost.
Délka trvání vyšetření: 20-30 minut

 • Budete mít nějaká omezení po vyšetření?

žádná

Pletysmografické vyšetření cév končetin

 • Jak vyšetření provádíme?

Pomocí snímačů ( pásků nebo čidel upevněných na kůži končetin ), jejich přítomnost neucítíte. Při některých měřeních umístění manžet, které se automaticky nafukují podobně jako digitální měřiče krevního tlaku.
V případě měření prokrvení konečků prstů jsou to čidla umístěná na konečcích prstů.
Příprava pacienta: Žádná, můžete přijít najezení a jedná se většinou o nebolestivé vyšetření.
Tlak manžet může občas způsobovat bolest,   především u pacientů trpících cukrovkou.
Před vyšetřením je potřeba být v místnosti 22-24 st. C asi 5 min.
Délka trvání vyšetření: 15-20 minut, v případě chladového testu včetně přípravy až 50 minut.

 • Co pletysmografem zjistíme?

Upřesnění žilních a tepenných toků a to až do periferie (konečků prstů). Slouží k hodnocení kvality prokrvení okolních tkání a reaktivity cév. Při tomto vyšetření lze provádět i chladový test.
 • Chladový test

Příprava na chladový test:
 • Vyšetření může absolvovat pouze zdravý klient. I banální nachlazení negativně ovlivňuje výsledek a chladový test ve studené vodě zhoršuje samotné nachlazení.
 • Pokud se léčíte na vysoký krevní tlak, musíte v den vyšetření normálně užít léky. Vysoké hodnoty krevního tlaku jsou nepřípustné pro realizaci vodního chladového testu.
 • Pro realizaci chladového testu jsou nepřípustná i různá plně nezhojená poranění rukou až do výše loktů (řezné rány, popáleniny, zhmožděniny a pod.)a také onemocnění, např. ekzém nebo infekční onemocnění kůže a nehtů rukou (plísně).
 • Před vyšetřením je dobré lehce posvačit. Přísun energie do organizmu formou jídla a tekutin zlepší prokrvení periferních cév.
 • Před vyšetřením se nesmí kouřit - každá vykouřená cigareta v den testu zhoršuje nález.
 • Ženy při vyšetření nesmí mít umělé nehty (gel, pryskyřice) nebo vlastní nehty nalakované jiným než průhledným lakem. V opačném případě laserový paprsek z měřící sondy není schopen proniknout nehtem a změřit kvalitu prokrvení prstu.

 • Co je chladový test a jak jej provádíme?

Provádíme jej v chladnějších dnech. Před vyšetřením pobyt v místnosti 22-24 st., 20 minut.
Nejprve změříme toky na konečcích prstů před ochlazením. Poté ruce nebo nohy ochladíme na 10 min. ve studené vodě ( teplota 10 st.C +-1 st.) a opět změříme toky na konečcích prstů.
Při pozitivním testu někdy provádíme po chladovém testu tzv. farmakologický test. Podáme lék na zvýšení prokrvení (Nitroglycerin spray po jazyk) a opět změříme průtoky na konečcích prstů.
Pro některé diagnózy je toto vyšetření nezbytné.

 • Budete mít nějaká omezení po vyšetření?

Žádná

Jsem klientem České průmyslové zdravotní pojišťovny, která jako jediná s Vámi neuzavřela smlouvu.

Proč tomu tak je? Jak mám postupovat, pokud chci být u Vás vyšetřen?

 • Jako jediná zdravotní pojišťovna se ČPZP domnívá, že péče o jejich klienty je v regionu Brna dostatečně zajištěna.

Ve skutečnosti jsou reálné objednací termíny na angiologické vyšetření v Brně a okolí 2-3 měsíce.  Proto také ostatní zdravotní pojišťovny uznaly, že se jedná o nepříznivý stav, zejména pokud zvážíme potencionální rizika odkládání angiologického vyšetření. Neakutní pacienti ČPZP budou v našem zařízení  ošetřeni dle platného ceníku.
Vyjádření ČPZP si můžete přečíst zde Odpověď ČPZP
Ceník pak ZDE

Vyšetření za přímou platbu

 • Je možné ošetření za přímou platbu? Za jakých podmínek? Kde najdu ceny?

ANO. Všechna zdravotnická zařízení, která mají smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou mohou poskytovat své služby za výkony které nejsou součástí zdravotního pojištění. Tedy například vyšetření po pracovní době, vyšetření konkrétním lékařem, provedení výkonů, které nebylo ZP nasmlouváno atp. Dále je možná přímá platba pouze v případě, že se nejedná o akutní, život ohrožující stav a zdravotnické zařízení nemá smouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou.
Smlovy našeho zařízení Diagangio s.r.o. se zdravotnímy pojišťovnami naleznete ZDE
Ceník pak ZDE